Pierwsza część uroczystości odbyła się w klasie. Odświętnie i elegancko ubrani pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania o Jerzyku, któremu przyśniło się, że zmienił się w komiks i został wrzucony do plecaka. Tam wylała się na niego woda z bidonu i sos czosnkowy z kanapki. Wiersze „Skarga książki” i „Prośby książki” uświadomiły uczniom, jak należy i jak nie należy postępować z książkami. Następnie przeszliśmy do biblioteki szkolnej, gdzie młodzi czytelnicy poznali zasady bibliotecznego savoir-vivre’u oraz korzystania z księgozbioru. Po zdaniu egzaminu ze znajomości bajek nastąpiła najważniejsza część spotkania. Pierwszoklasiści zostali pasowani książką, która do księgozbioru biblioteki została wpisana 14 września 1964 roku pod numerem 1. Na pamiątkę pasowania otrzymali dyplomy, zakładki do książek oraz karty czytelnika z indywidualnym kodem kreskowym. Spotkanie zakończyliśmy podpisaniem aktów pasowania i wypożyczeniem książek. Mam nadzieję, że od tej pory będziemy widywać się w bibliotece częściej