Najnowsze informacje z życia szkoły

..i nie tylko ;)

"Metoda Buffona"

styczeń 26, 2019

W ramach projektu "Świat matematyki" powstał film pt. "Metoda Buffona".Teraz my uczniowie klasy 3b Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Kraj. rzucaliśmy w losowy sposób pręt na planszę Buffona i liczyliśmy, ile razy przetnie on którąś z narysowanych linii. Jeśli przy N rzutach linia została przecięta x razy, znaczy to, że stosunek x/N jest przybliżeniem teoretycznego prawdopodobieństwa P. Im więcej rzutów wykonamy, tym większą dokładność otrzymamy. To ostatecznie oznacza, że przybliżona wartość liczby π po N rzutach może być wyznaczona ze wzoru π =2•N/x. Nasz wynik po wykonaniu 120 rzutów to 3,23... . Ale już przy większej ilości rzutów byłby idealny.Spróbujemy jeszcze raz. Byliśmy odkrywcami liczby Pi. Zadanie dofinansowane przez mBank.